Ks. Tadeusz Kukla

W wieku 83 lat zmarł emerytowany rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Tadeusz Kukla.

Jako wikariusz w przeszłości pracował również w Parafii św. Józefa Oblubieńca w Muszynie i w Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Ks. prałat Tadeusz Kukla urodził się 22 lutego 1940 roku w Łukowej. W 1958 roku ukończył szkołę średnią i zdał egzamin maturalny, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 28 czerwca 1964 r. biskup tarnowski Jerzy Ablewicz wyświęcił go na kapłana.

Po święceniach jako wikariusz przez dwa lata pracował w Parafii Św. Józefa Oblubieńca w Muszynie, a następnie przez rok w Parafii Św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

W 1966 roku podjął studia specjalistyczne najpierw w Paryżu, a następnie w Monachium i Münster. Równocześnie angażował się w posługę duszpasterską wśród Polonii we Francji i w Republice Federalnej Niemiec.

W 1974 roku rozpoczął pracę duszpasterską w Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w Londynie, a w latach 2002 – 2010 sprawował urząd rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Po powrocie do Polski w 2022 roku, zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską został w 1986 roku obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości, a w 2004 roku godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. W 2012 roku otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: sadeczanin.info