Gazetka Parafialna

Przed nami dni, które zbawiły świat.

Cały Wieki Post to pamiątka zbawienia świata. Ponad połowę tego ważnego okresu liturgicznego mamy już za sobą. Zachęcam Was do rachunku sumienia. Do odpowiedzi na pytanie, jak przeżyliśmy ten czas? Czy na Chrystusową miłość do końca, odpowiedzieliśmy intensywniejszą modlitwą, intensywniejszym umartwieniem i większą wrażliwością na potrzeby bliźnich. Pomocą w przemyśleiu tych i innych pytań będą rekolekcje wielkopostne oraz spowiedź święta.

Ale najważniejsze dni jeszcze przed nami. Jest ich cztery: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania. Każdemu z tych dni poświęćmy chwilę refleksji, aby się do ich przeżycia dobrze przygotować, aby ich nie zmarnować.

Wielki Czwartek. Ojciec Raniero Cantalamessa, zakonnik – kapucyn, kaznodzieja trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, napisał: „Tak więc pokarmem miłości Chrystusa są sakramenty, szczególnie zaś sakrament Eucharystii, w nich bowiem urzeczywistnia się niewysłowione zjednoczenie z Chrystusem”. Ustanawiając Eucharystię, Pan Jezus wyprzedził, czyli antycypował swoją zbawczą śmierć. Choć umarł tylko raz, w Wielki Piątek, w każdej Mszy Świętej idziemy na nowo przeżywać Jego Ofiarę, która ma wartość nieskończoną, wartość zbawczą. Niestety, statystyki również w Polsce, nas Polaków osławiają. Mówią, że w Mszy Świętej niedzielnej uczestniczy od 70%, w diecezji tarnowskiej, do kilkunastu procent w Warszawie czy Łodzi. Dla wielu Polaków, Eucharystia jest więc niewykorzystaną szansą. Jesteśmy jak ludzie, którzy mają w zasięgu ręki wielki skarb, po który nie chce im się wyciągnąć ręki. Lenistwo, bezmyślność, słaba wiara – to przyczyny tego smutnego zjawiska. Jednak, na drugim krańcu, na szczęście, jest spora grupa wiernych, uczestniczących w Mszy Świętej i przystępująca do Komunii Świętej codziennie.

Wielki Piątek. Święty Jan Ewangelista napisał o Chrystusie wiszącym na krzyżu: „Będą patrzeć na tego, którego przebili” (J 19,37). Wielki Piątek jest po to, abyśmy sobie uświadomili, że to nie Żydzi zabili Chrystusa. Zabili Go grzesznicy. Do których każdy z nas należy. Bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. Bo kłamcą jest, kto mówi, że nie ma grzechów. Dlatego najlepiej, jeśli w Wielki Piątek będziemy już po spowiedzi. Abyśmy, Chrystusa ukrzyżowanego adorując krzyż, mogli patrzeć na Niego czystymi oczyma, czystymi sercami.

Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania. Te dwa dni, a właściwie – dwa dni i noc, z soboty na niedzielę, sprowadzam do wspólnego mianownika. Wielka Sobota, to dwa tysiące lat temu, był dzień odprężenia, po emocjach Wielkiego Piątku. Dla wszystkich: dla oprawców i dla Matki Najświętszej, i dla apostołów, i uczniów. Również dzisiaj dla nas. W świątyniach szczególna atmosfera. Jeszcze pościmy, a już pachną wielkanocne wędliny przyniesione do poświęcenia. W wielu kościołach liturgia Wigilii Paschalnej płynnie przechodzi w Rezurekcję. To połączenie Postu i Wielkanocy w liturgii ostatnich dni Wielkiego Postu trafnie zauważył święty Jan Paweł II: „Co to znaczy miłować Chrystusa? To znaczy ufać Mu również w godzinie próby, podążać za Nim także droga krzyżową, w nadziei, że niebawem nadejdzie poranek zmartwychwstania. Powierzając się Chrystusowi, nie tracimy nic, a zyskujemy wszystko. W Jego rękach, nasze życie nabiera prawdziwego sensu. Miłość do Chrystusa wyraża się w pragnieniu życia zgodnego z myślami i uczuciami Jego Serca”.

Proszę Was, jako Wasz duszpasterz, abyście, czytając obecny numer gazetki parafialnej, zatrzymali się przez trzy minuty, nad tym, ujętym w cudzysłów tekstem Jana Pawła II. Bo to są również moje życzenia dla Was, z okazji tegorocznych Świąt Zmartwychwstania Chrystusa.

Wasz Duszpasterz ks. Tadeusz

Życzę wszystkim Gościom i Parafianom radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Księdzu Maciejowi i Wszystkim Pomocnikom bardzo dziękuję za pomoc i asystowanie w tym szczególnym dla nas czasie. Alleluja!

Pobierz w formie pdf:
GAZETKA Parafialna Wielkanoc 2019